O jamniku  Z przymróżeniem oka Twór z rodziny psów, jedyny pies sprzedawany na metry. Klasyczny jamnik to około jeden metr merdającej miłości, posiadający długi i szybkostrzelny język. Zwierzę lubiane przez kobiety, plotki głoszą, że z powodu koloru brązowego (a czemu nie języka?), który to one lubią. Wprawnie pogłaskany okazuje przyjacielskość.

Wersje:

Myśliwski - nie przepuści żadnej przebiegającej obok myszy ani kotu.

Niskopodłogowy - lekka nadwaga ściągnęła mu brzuch do poziomu gruntu. Samce mogą zostawiać za sobą bruzdę zaoranej gleby. Największe twardziele potrafią wyorywać w ten sposób płyty chodnika.

Przegubowiec - o długości tak imponującej, iż natura wyposażyła go w kręgi przegubowe, umożliwiające zawracanie na ulicy węższej niż dwupasmówka.

Zaczepno-obronny - zaczepia na spacerze wszystkie duże psy, a pan musi go potem bronić.

Zachowanie:

Ulubionym zajęciem wszystkich jamników jest błogie lenistwo (śpią około 18 godzin na dobę), a ponadto zabawy, tulenie i zabawy. Czasem też tulenie. I tak aż do oporu.

Wszystkie jamniki należą do gromady podkołdernikowców, właściciele natomiast dzielą się na dwie grupy: tych, którzy przyznają się do tego i tych, którzy się do tego nie przyznają.

Ciekawostki:

Jamnik to pies myśliwski, służący do polowania na lisy i borsuki. Znajdując lisa w jamie, owija się dookoła niego swym ciałem i dusi niczym wąż boa. Szczególnie długie egzemplarze używane są do polowania na dziki.

Rekord wynosi 2 odyńce, locha z młodymi i przypadkowo przechodzący nieopodal żubr.


źródło: http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Jamnik

 

To powinieneś wiedzieć o rasie

Zanim zdecydujesz się na jamnika wiedz, że:

1. Właściciele jamników dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi psami w łóżku i na tych, którzy się do tego nie przyznają.

2. Jamnik to pies uwielbiający kontakt i pracę z człowiekiem, nie znosi nudy i monotonii.

3. Jamnik i wypielęgnowany ogródek nie zawsze chodzą w parze.

4. Jamnik to pies pracujący, lubiący ruch i wyzwania. Wyróżnia się przy tym silnym instynktem myśliwskim i dużą niezależnością.

5. Jamnik to pies niezwykle uczuciowy a jednocześnie przekonany, że zawsze ma rację. Wymaga pewnego i zdecydowanego,

ale jednocześnie delikatnego i pozbawionego agresji prowadzenia.

6. Jamnik to najwspanialszy pies na świecie i kiedy Cię pokocha to robi to całym sercem. Często mówi się, że jamnik to pies jednego właściciela...

Jeśli przyjąłeś gładko wszystkie te informacje to z pewnością jamnik jest twoją wymarzona rasą :)
źródło: net.