Marsz Jamników
Foto: www.krakow.pl
Największe jamnicze święto nadchodzi - 18. Marsz Jamników już 2 września!

Zawsze we wrześniu najliczniejszy  jamniczy  pochód  na świecie triumfalnie wyrusza spod Barbakanu i podąża ul. Floriańską na Rynek Główny w Krakowie. Marsz Jamników,  organizowany przez Radio Kraków od 1994 roku, niezmiennie gromadzi na krakowskim Rynku rzesze wielbicieli największych psich indywidualistów. To jedyna taka impreza nie tylko w Polsce, ale i na świecie  - specjalnie na jamnicze święto przybywają właściciele jamników z Japonii, Francji, Niemiec, USA, RPA, Australii oraz Włoch, a także tłumy krakowian i turystów.

Tegoroczny Marsz Jamników odbędzie się w niedzielę 2 września. Tematem przewodnim marszu będzie hasło „jamnik – podróżnik".  Wielbiciele jamników spotkają się tradycyjnie o godzinie 11.45 pod Barbakanem, skąd przejdą na Rynek Główny w Krakowie. Na scenie przy Ratuszu rozstrzygnięty zostanie konkurs na najciekawsze jamnicze przebranie - publiczności zaprezentują się jamniki w najoryginalniejszych podróżniczych strojach.
W  tym roku po raz pierwszy Marszowi Jamników towarzyszyć będą liczne atrakcje dla czworonogów i ich właścicieli. Już od godz. 10.00 aż do 17.00 na stoiskach wokół sceny zasięgnąć będzie można fachowej porady ekspertów, m.in. weterynarza, dietetyka zwierzęcego, behawiorysty, specjalisty od szkolenia psów, będzie można oznakować swojego pupila i dowiedzieć się czegoś więcej o pracy pet-sitterów. Chętnych zaprosimy też do salonu psiej piękności na bezpłatne strzyżenie... Gorąco zapraszamy do udziału w marszu nie tylko właścicieli jamników, bo to jedyna i niepowtarzalna okazja, aby zabezpieczyć swojego psa przed zaginięciem (bezpłatne czipowanie),  indywidualnie dobrać najodpowiedniejszą dietę, skonsultować się z weterynarzem, nauczyć się, jak efektywnie wykorzystać czas podczas wspólnych spacerów, jakie akcesoria w zależności od rasy i temperamentu psa wybrać i jakie metody stosować, aby bezstresowo swojego pupila ułożyć i wychować. Marsz jamników to także pretekst, aby zwrócić uwagę na problemy związane z porzucaniem psów i ich adopcją.  W ramach stoisk zaplanowany został punkt informacyjny „Zielonej Strefy" małopolskiej policji, na którym policjanci służyć będą poradami, w jaki sposób reagować na agresję wobec zwierząt, znęcanie się  i złe traktowanie oraz gdzie szukać wsparcia i pomocy,
a  wolontariusze Fundacji Psi Los i Jamniki Niczyje opowiedzą o idei psiej adopcji.


Konkurs fotograficzny na najciekawsze, najbardziej oryginalne zdjęcie jamnika – podróżnika.

Już od 30 lipca rozgrzewka przed tegorocznym  Marszem Jamników –  wakacyjny konkurs fotograficzny.  Radio Kraków zaprasza wszystkich właścicieli sympatycznych czworonogów do zabawy. Od 30 lipca do 17 sierpnia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. można przesyłać zdjęcia (koniecznie z opisem!) swoich jamników-podróżników. Twój pies nigdy nie był w Meksyku? Nie szkodzi. Wymyśl mu przebranie i sfotografuj na tle domowego kaktusa.
Wszystkie zdjęcia zamieszczone zostaną na stronie www.radiokrakow.pl ,  a najlepsze – wybrane w głosowaniu przez słuchaczy Radia Kraków – nagrodzone. Rozstrzygnięcie konkursu 27 sierpnia na antenie Radia Kraków.

Organizator: Radio Kraków
Współorganizator: Miasto Kraków
Partnerzy medialni: Gazeta Wyborcza, Magiczny Kraków
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski