Żywienie pupila to temat rozmów wszystkich psiarzy. Puszka czy gotowane? Jak często dawać suchą karmę? I czy kości są szkodliwe? Cisza zapada wtedy, kiedy jeden z psiarzy pyta: A pies wegetarianin? Czy to w ogóle możliwe?

Dieta wegetariańska i wegańska budzi kontrowersje w świecie ludzi, a co dopiero mówić, jeśli chodzi o psy. Utarło się przekonanie, że pies, aby być silnym i zdrowym potrzebuje porcji mięsa. Jak jest naprawdę?
Psy są istotami wszystkożernymi, co pozwala sądzić, że dieta wegetariańska im nie zaszkodzi. To prawda. Pamiętac jednak musimy o tym, by nie decydować się na drastyczną zmianę żywienia jamnika nagle oraz bez wsparcia specjalistów. Dlaczego decydujemy się odstawić mięso z psiej diety? Głownie dotyczy to ludzi o takich przekonaniach - ideologicznych wegetarian i wegan, którzy przenoszą tę dietę także na swojego psiaka. Nie nam oceniać, czy robią dobrze, dopóki pies jest zdrowy. A historia zna psa-wegerarianina, który żył... 27lat!

Nim jednak podejmiemy decyzję o zwegowaniu psa, pamiętajmy o kilku waznych rzeczach.
Po pierwsze, skonsultujmy się z psim dietetykiem. Będziem miał on dużą wiedzę i z łatwością ułoży odpowiednią dietę. Często wegetariańska dieta u psa spowoduje ograniczenie w jego jadłospisie produktów pełnych chemii, jak np. tanich puszek z karmą czy drobiu z supermarketu.
Na bezmięsną dietę pies może zareagować różnie. Są psy, którym będzie to słyżyć. Są tez takie, którym bezmięsna dieta pełna kasz, ryżu i warzyw będzie szkodziła. Należy sprawdzic, czy pies będzie trawił cukry proste. Jeśli nie, grozi to otyłością czy cukrzycą. Wege-psy powinny być badane oraz pod kontrolą weterynarza. Jeśli jednak dieta taka będzie psu szkodziła, do kieszeni powinniśmy schować powody ideowe - zdrowie psa jest najważnejsze.
Pojawia się też pytanie, czy warto odbierać psu coś, co zna. To pytanie, tak samo jak decyzję o diecie psiaka zostawiamy każdemu właścicielowi. Właścicielowi, który racjonalnie ocenia sytuację i dba o zdrowie psa, kontroluje je i potrafi dostosować się do psich potrzeb. Może są wśród nas wegetarianie i wege-psy? Albo jesteście wege, ale karmicie psy mięsem? Chętnie poznamy Wasze historie!